Galago 77 – ”Offer och gärningsmän”.

Ute den 7 juni 2004

Återfödelsen fortsätter med ett svartsynt sommarnummer. 102 sidor, fortfarande i storpocketformat med limmad rygg och irriterande innehåll.

Offer och gärningsmän

Numrets femtiosidiga tema, ”Offer och gärningsmän”, tar sitt avstamp i Phoebe Gloeckners bok ”The Diary of a Teenage Girl”, som i såväl prosa som serier och illustrationer skildrar hur den femtonåriga Minnie inleder en sexuell relation med sin styvfar. Hon drömmer om kärlek och bekräftelse men allt slutar i förnedring. I detta nummer publicerar Galago ett 14-sidigt utdrag ur ”The Diary of a Teenage Girl” tillsammans med serier av Åsa Grennvall, Henrik Bromander, Anneli Furmark och Frida Hammar, som berättar om övergrepp från fyra olika utgångspunkter.

1800-talets Runar?

Bland det övriga seriematerialet i Galago 77 finner vi kapitel 1 i David Liljemarks nya stora projekt ”Boltzius”, en märklig serie om den på sin tid mycket ryktbare helbrägda-görelsepredikanten F A Boltzius, som mot slutet av 1800-talet helade sjuka så det stod härliga till i Skåre utanför Karlstad. Dessutom debuterar Karin Hagen och Daniela Wilks, medan Gunnar Lundkvist ritat sina kanske finaste bilder någonsin.

Klub Galago

I Klub Galago presenterar vi de senaste månadernas alternativserieutgivning i Sverige, samt text- och konstböcker som borde kunna intressera.

Huvudbok i detta nummer är Jan Stenmarks nya volym Örat mot väggen och i övrigt erbjuder vi nya böcker av bland andra Joakim Pirinen, Gunnar Krantz och Johan Wanloo. Dessutom: Den hyllade Sannsagan om Pia, en unik chans att köpa den första Klas Katt-boken och Mats Jonssons skivdebut!

Medverkande i Galago 77 (2/2004)

John Andersson

Eva Björkstrand

Henrik Bromander

Ivan Brunetti

Claes Fahlgren

Anneli Furmark

Phoebe Gloeckner

Åsa Grennvall

Simon Gärdenfors

Karin Hagen

Frida Hammar

Nina Hemmingsson

Mats Jonsson

Knut Larsson

David Liljemark

Gunnar Lundkvist

Thomas Olsson

Daniela Wilks

GALAGO 97

UTE NU!