Ordfront
Bli medlem

Ordfront magasin nr 7-8, 2007

Ordfront magasin 7-8 2007 med garanterat massor av sommarläsning.

Kristen vänster – visst finns den!
I Sverige är de många, engagerade, men lågmälda. I USA är de aktiva, högljudda och på frammarsch. Vi berättar om de människor och organisationer som tolkar Jesus budskap som en uppmaning till rättvisa och solidaritet.

Unikt fotoreportage: Palestina
Fotografen Per-Olow Anderson var först i världen med att fotografera de palestinska flyktingarna på 1950-talet. Mia Gröndahl har spårat de människor han träffade i Gaza.

Ska det här va’ konst?
När våra gemensamma platser ska utsmyckas, och när nationalhjältar ska hyllas, går ofta smaken isär – rejält. Stina Thomsson rapporterar från ett avlångt land översållat med lokala konflikter om skulpturer och monument.

Dessutom:
Reklamen är fortfarande livsfarlig – och smartare än någonsin.
Stig Saeterbakken om Antony Hegarty i Antony and the Johnsons. Henning Mankell om välgörenhet versus solidaritet. Ann Charlott Altstadt om Fredrik Reinfeldts bed-in med George W Bush. Ingvar Oja om ekonomen Jeffrey Sachs. Ola Wong om Kinas arbetslagar och Helena Munther om Spaniens hårda terrorlagar.

Läs också:
Intervjuer med poeten Ann Jäderlund och den spanske författaren Fernando Savater.
Avgående JämO Claes Borgströms testamente.

Johan Berggrens ledare "Bara vara, bara vara".